Ślub Twoich marzeń
nie pamiętasz hasła?

Przesądy

dodano: 2010-11-26 21:06:38, ostatnia aktualizacja: 2010-11-27 14:29:12
Ślub, to ważne wydarzenie w naszym życiu i chcemy by był niepowtarzalny i idealny pod każdym względem. Aby tak się stało stosujemy się do licznych przesądów, które mają nam zapewnić nie tylko wspaniałą uroczystość, ale przede wszystkim szczęśliwe życie małżeńskie.

 

Do najpopularniejszych przesądów należy ustalenie daty ślubu. Miesiąc, w którym dojdzie do zawarcia związku małżeńskiego koniecznie musi posiadać literkę ‘’r” w swojej nazwie. Wróży ona podobno trwałość i harmonię związku.

 

Kolejny dotyczy stroju Panny Młodej. Powinno się w nim znaleźć coś pożyczonego, co ma być gwarancja życzliwości nowej rodziny. Na znak czystości i uczuć musi mamy  biały kolor. Gwarancją dostatku jest nowa część garderoby bądź ozdoby. By zapewnić sobie wierność małżonka panna młoda winna mieć na sobie także coś niebieskiego. Wsparciem najbliższym cieszyć się będziemy jeśli do stroju dodamy cos starego.

 

Bardzo ważnym jest, aby pan młody przed dniem ślubu nie zobaczył swojej wybranki w sukni ślubnej. Suknia nie może też być przymierzana przez siostry, gdyż wróży to staropanieństwem.

 

Na dzień przed ślubem, by zapewnić sobie piękna pogodę panny młode wystawiają buty na parapet.

 

Bukiet ślubny może się składać z dowolnych kwiatów tylko nie… z róż. Są one zwiastunem trudnego życia we dwoje.

 

Z przesądami mamy do czynienia praktycznie w każdym aspekcie uroczystości. Nie omijają one również zachowania w kościele.

 

Próg świątyni należy przekroczyć prawą nogą a do ołtarza zmierzać z uśmiechem. Łza uroniona przez Pannę Młodą w trakcie uroczystości zaślubin jest oznaką, że nie będzie ona płakać w małżeństwie z powodu męża. Po złożeniu przysięgi młodzi powinni odejść w tym samym kierunku, jeśli rozejdą się na boki, ich drogi życiowe również nie będą zmierzały w tym samym kierunku. Przy wyjściu z kościoła należy pamiętać, by się nie potknąć, gdyż przynieść może to pecha. Nieodzownym elementem jest sypanie młodych ryżem. Ma im to zapewnić płodność oraz zdrowe potomstwo. Pierwszą osobą składającą życzenia powinien być mężczyzna, najlepiej świadek.

 

Każde wesele najczęściej rozpoczyna powitanie młodych przez rodziców. Ze specjalnie upieczonego na ta okazje chleba wykrawa się kawałek następnie panna młoda jest pytana: co wybierasz chleb, sól czy pana młodego? Powinna paść odpowiedź  „Sól, chleb i pana młodego żeby zarobił na niego”. Następnie młodzi wybierają kieliszki muszą ich zawartość wypić do dna. Ten kto wybierze alkohol będzie rządził w małżeństwie. Potem kieliszki rzuca się za siebie, które jeśli się nie stłuką przyniosą nieszczęście.

 

W trosce o bezpieczeństwo swojej żony pan młody przenosi ją przez próg domu weselnego bowiem potknięcie młodej pani wróży jej potknięcie również w życiu.

 

Pierwszy taniec jest zwiastunem wspólnego życia ponieważ pomylenie kroków w trakcie jego wykonywania symbolizuje brak zgodności w pożyciu małżeńskim.

 

C.D.N.

^ do góry