Ślub Twoich marzeń
nie pamiętasz hasła?

Świadkowie

dodano: 2010-11-29 18:36:01, ostatnia aktualizacja: 2010-11-29 18:57:28

Zapewne wielu z Was było lub będzie poproszonych o to by być świadkiem na czyimś ślubie. Pojawia się wtedy pytanie: z czym wiąże się podjęcie takiego "wyzwania"? Często też przychodzi na myśl: czy aby na pewno podołam? Spróbujemy pomóc Wam znaleźć odpowiedź na dręczące Was pytania. Należy zacząć od tego, że świadkowanie na ślubie to bardzo zaszczytna funkcja. Ich rola nie kończy się na obecności w kościele czy USC w dniu uroczystości oraz na złożeniu podpisów w miejscu wskazanym przez księdza, czy urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego. Dlatego na świadków wybieramy osoby zaufane, na których bezwzględnie możemy polegać. Nasi świadkowie powinni czynnie zaangażować się w organizację zarówno wieczoru kawalerskiego i panieńskiego, ślubu i oczywiście samego wesela.

Zazwyczaj na świadków dobierane są osoby o różnej płci (Pana Młodego reprezentuje brat lub najbliższy kolega, Pannę Młodą siostra bądź przyjaciółka). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by funkcje te pełniły osoby tej samej płci.

W przypadku ślubu cywilnego świadkowie muszą mieć ukończone 18 lat a więc posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. W urzędzie stanu cywilnego należy przedstawić dowód osobisty, jako dokument potwierdzający tożsamość oraz pełnoletniość. W przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego świadkowie nie muszą legitymować się pełnoletniością. Niezbędnymi dokumentami są: zaświadczenie o bierzmowaniu i spowiedzi przed ślubem.

 

Bardzo często zdarza się, że świadkowie zajmują się organizacją wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Kwestia ta zależy od wcześniejszych ustaleń z przyszłymi nowożeńcami. W większości przypadków świadkowie dzielą się obowiązkami.

 

Świadkowa sprawuje „opiekę” nad Panna Młodą. Może jej pomagać w wyborze sukni ślubnej czy dodatków. W dniu ślubu jest dla niej wsparciem i prawą ręką. To ona wpina welon we włosy.

 

Strój świadkowej powinien być elegancki i nie może przyćmić stroju Panny Młodej, ponadto  nie powinien on być w czarnym lub białym kolorze.

 

Rola Świadka, polega na czuwaniu nad Panem Młodym. Pilnuje terminowych dostaw alkoholi i napoi. To właśnie on wyrusza z Panem Młodym po jego narzeczoną.

 

Są takie miejscowości, gdzie świadek wyprowadza Pannę Młodą z domu a Pana Młodego Świadkowa. 

 

Świadek przekazuje obrączki duchownemu udzielającemu ślubu lub urzędnikowi w przypadku ślubu cywilnego. Powinien też wznieść pierwszy toast na cześć Młodej Pary.

 

Jeszcze 10-15 lat temu świadek zobowiązany był do zakupu alkoholu na wesele i tzw. bramki ślubne napotykane w drodze do Panny Młodej.

 

Zadaniem świadków jest również odbiór kwiatów i prezentów wręczanych przez gości w trakcie składania życzeń i przewiezienie ich do wcześniej ustalonego miejsca. Ponadto dbają o prawidłowy przebieg uroczystości a przede wszystkim reprezentują Państwa Młodych.

^ do góry