Ślub Twoich marzeń
nie pamiętasz hasła?

Fotograf na ślubie

dodano: 2010-11-30 10:47:56, ostatnia aktualizacja: 2010-11-30 11:02:09

Wielu z was planując ślub staje przed dylematem wyboru fotografa. Często jest on osobą poleconą przez znajomych bądź też firmą wybraną z ogłoszenia. Na co zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na konkretną osobę? Co sprawdzić aby nie poczuć się rozczarowanym ale aby nasza ślubna pamiątka stanowiła naszą chlubę i dumę? Spróbujemy pomóc Wam w wykonaniu wyboru …

Bez wątpienia podstawą sprawą jest doświadczenie, którym legitymuje się potencjalny fotograf naszego ślubu. Jeśli jest on osobą poleconą przez znajomych zapytajcie czy specjalizuje się w fotografii ślubnej i czy może przedstawić rekomendacje od innych swoich klientów. Nawet jeśli fotograf ma dobre referencje i polecają go znajomi warto mimo wszystko zapoznać się z ofertą innych firm. Pamiętajcie, że wielu osobom trudno przychodzi przyznać się do tego, że dokonali złego wyboru.  

 

Zajrzyjcie do ogłoszeń, których w Internecie nie brakuje. Najczęściej zawierają one krótkie  port folio. Daje to pewien obraz porównawczy z pracami prezentowanymi nam przez znajomych. Nie warto jednak sugerować się jedynie tym, co zobaczycie w Internecie.

 

Jeśli szukacie fotografa przez ogłoszenia powinniście zgromadzić jak największą ilość informacji. Sprawdzić czy ma własną stronę www i na ile profesjonalnie jest ona wykonana. Fotografie na stronie powinny przedstawiać przykładowe śluby a także wesela.

 

Z fotografem należy umówić się na spotkania.  Powinniście zapytać kiedy miało miejsce ostatnie zlecenie oraz czy może pochwalić się udziałem w branżowych konkursach. Warto też przejrzeć lokalne fora internetowe. Często pojawiają się na nich informacje dotyczące jakości usług poszczególnych fotografów.

 

Warto też zainteresować się kilkoma innymi, z pozoru mało znaczącymi rzeczami, tak aby nie spotkała nas niemiła niespodzianka, gdy okaże się na przykład, że nasz fotograf nie ma zgody na wykonywanie zdjęć w kościele.

 

Zainteresujcie się też czasem, jaki fotograf poświęca na swoją pracę w trakcie uroczystości. Jak długo fotografuje zabawę weselną i jaka jest ilość, format i rozmiar zdjęć.

 

Obejrzyjcie dokładnie port folio. Zwróćcie uwagę na jakich elementach fotograf skupia swoją uwagę. Być może jest to twarz lub tło i takie właśnie ujęcia nie będą Wam odpowiadać i ten jeden aspekt sprawi, że będziecie zmuszeni poszukać innego fachowca.

 

Również charakter zdjęć jest ważny, nie każdemu odpowiadają zdjęcia pozowane czyli sztuczne. Coraz więcej osób jest zwolennikiem fotografii naturalnej, reportażowej.

 

Ostatnio modne są fotograficzne sesje plenerowe. Wiee osób zastanawia się, czy powinno się je organizowac w dniu ślubu, czy może w innym terminie. Wydaje sie najrozsądniejszym aby dzień śubu takim pozostał. Sesję zdjęciową najlepiej przełożyć na inny termin. Przemawia za tym kilka istotnych przesłanek. Po pierwsze stres towarzyszący parze tego dnia. Po drugie, bardzo napięty scenariusz, przez który sesja zdjęciowa mogłaby zostać skrócona. Po trzecie, dzięki przełożeniu terminu mamy możliwość zorganizować sesję w całkowicie dowolnym miejscu. Wadą organizowania Sesji w terminie innym niż termin ślubu są bez wątpienia dodatkowe koszty wykonania fryzury i makijażu.

 

Poproście fotografa o opisanie sprzętu, na którym pracuje. To bardzo ważne jakim sprzętem fotograf się posługuje, nie pozostaje to bez wpływu na jakość wykonanej usługi. Pamiętajcie, że liczba pikseli to tylko „magia” elektroniki i nie ona jest najistotniejsza. Dużo ważniejszy jest rodzaj i jakość używanych przez fotografa obiektywów.

 

Istotnym pytaniem dla większości par jest głównym jest cena usługi. Niestety niska cena może oznaczać też niską jakość usług. Warto, więc zapłacić nieco więcej i cieszyć się piękna pamiątką przez całe życie.

 

Na koniec chcemy Was odrobinę przestrzec. Bądźcie ostrożni. Na swojej drodze spotkanie wielu wysokiej klasy profesjonalistów, ludzi obdarzonych talentem i wyobraźnią. Niestety równie często natrafić można na zwykłych oszustów, którzy potrafią na przykład zaprezentować potencjalnym klientom fotografie, których sami nie wykonali.

^ do góry