Ślub Twoich marzeń
nie pamiętasz hasła?

Nauki przedmałżeńskie

dodano: 2010-05-23 16:40:00

Każda para, która decyduje się na wzięcie ślubu kościelnego zobowiązana jest do odbycia tzw. nauk przedmałżeńskich. Zazwyczaj określenie to wywołuje zmieszanie lub uśmiech na twarzach.  

Właściwie każda z parafii organizuje kursy przedmałżeńskie. Mają one najczęściej charakter spotkań odbywających się raz w tygodniu i trwających od dwóch do trzech miesięcy. Parafia wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizują nie tylko nauki niedzielne czy weekendowe ale także w tzw. trybie skróconym, gdzie w ciągu trzech lub czterech dni realizowany jest pełen wymiar kursu trzymiesięcznego.
 

Aby zapisać się na nauki przedmałżeńskie należy dużo wcześniej (najlepiej na około 6 miesięcy przed) dowiedzieć się, kiedy i gdzie zaczyna się najbliższy kurs i ile trwa. Pamiętajcie, że nie musicie uczęszczać na nauki przedmałżeńskie do parafii, w której brać będziecie ślub.  
 

Mimo, że w przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe, to jednak posiadanie odpowiedniego zaświadczenia z religii z ostatniej klasy szkoły średniej (liceum, technikum) zwalnia z ich odbywania. Takie zaświadczenie powinni posiadać obydwoje narzeczeni w przypadku, gdy tylko jedna osoba z pary nim dysponuje to kurs i tak będzie obowiązkowy.
 

Nauki najczęściej są bezpłatne. Zdarza się jednak że trzeba za nie zapłacić. Zajęcia prowadzone są w stylu grupy dyskusyjnej, a owe dyskusje dotyczą tematyki małżeństwa, życia w rodzinie, naturalnych metod planowania ciąży i różnych innych aspektów życia małżeńskiego.
 

Kursy prowadzone są najczęściej przez księży, zakonnice, katechetki, a ostatnio coraz częściej przez odpowiednio szkolone (pod ich kątem) osoby.
 

Kurs nie kończy się egzaminem. Jedynym warunkiem jego zaliczenia jest uczęszczanie na zajęcia. Po zakończeniu kursu otrzymujemy zaświadczenie jego odbycia, które zanosimy do parafii.

^ do góry