Ślub Twoich marzeń
nie pamiętasz hasła?

Porady przedślubne

dodano: 2010-05-23 18:52:06, ostatnia aktualizacja: 2010-12-06 13:00:54

Drużba i druhna

 

Kim są druhny i drużbowie?

Drużba jest jedną z osób idących w orszaku ślubnym i w zasadzie ważniejszych ról nie spełnia (druhny sypią kwiaty, trzymają koszyczki z ryżem do sypania, poduszki pod obrączki, itp.). Drużbami mogą być także świadkowie. Obecność świadka jest obowiązkowa Decyzję o obecność druhen oraz drużbów podejmują Państwo Młodzi. Pamiętać jednak należy, że zwyczajowo powinna być ich nieparzysta liczba, czyli np. 1, 3, 5 lub 7 osób.

 

Goście

 

Czy przy stole z Młodą Parą powinni siedzieć przyjaciele (młode osoby), czy może raczej najbliższa rodzina?

Osoby młode najlepiej czują się i bawią w towarzystwie osób… oczywiście, że młodych, szczególnie bliskich przyjaciół. Pamiętać rodzina jest równie ważna.

 

Czy miejsca przy stolach należy przypisać konkretnym osobom?

Jest to bardzo dobry pomysł. Uwzględnić należy  kilka istotnych z punktu widzenia gości aspektów ich lokalizacji ;). Przede wszystkim rodzina powinna być usadowiona według stopnia pokrewieństwa przy stolach najbliższych Parze Młodej. Dalej usadawiamy znajomi. Warto wziąć pod uwagę, czy sąsiadujące ze sobą osoby znają się, czy też nigdy wcześniej się nie spotkały. Dobrze jest również przemyśleć sposób wskazania gościom ich miejsc, by uniknąć zamieszania w początkowej fazie przyjęcia weselnego. Często praktykowane jest ustawianie przed wejściem tablicy ilustrującej rozmieszczenie poszczególnych, gości. Funkcję informacyjną może pełnić także osoba, która wskazywać będzie właściwe miejsce. Dodatkowo stoły wyposażone są w wizytówki z nazwiskami gości.

 

Pierścionek zaręczynowy

 

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?
W Polsce, zwyczajowo, pierścionek zaręczynowy nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni.

 

Ślub

 

Czy możliwe jest zawarcie samego tylko ślubu kościelnego?

Teoretycznie jest to możliwe. Nie niesie on ze sobą jednak skutków cywilnoprawnych. Zgodnie z polskim prawem skutki takie rodzą tylko śluby cywilne i konkordatowe.

 

Czy ślub powinien być zawarty w parafii Panny Młodej?

Ślub można wziąć w dowolnej parafii pod warunkiem dania zapowiedzi we własnych parafiach.

 

Czy na ceremonię ślubną Państwo Młodzi powinni przyjeżdżać razem, czy osobno?

Zgodnie ze staropolskim obyczajem, narzeczeni przybywają do kościoła osobno. Wcześniej mężczyzna, który oczekuje na swoją wybrankę, którą przed ołtarz doprowadza jej ojciec.

 

Welon

 

Czy do krótkich włosów pasuje ślubny welon?

Welon musimy przypiąć. W przypadku krótkich włosów może okazać się to niemożliwe. Jest to jeden z podstawowych powodów, dla których welon i krótkie włosy do siebie nie pasują.

 

Wieczór panieński/kawalerski

 

Kto powinien zająć się organizacją wieczoru panieńskiego lub kawalerskiego? Czy robią to przyszli małżonkowie, czy może ich świadkowie i przyjaciele?

Organizacją wieczoru zajmują się oczywiście, świadkowie, druhny i drużbowie. Nie oznacza to oczywiście, że jedna osoba musi za wszystko zapłacić. Tego typu imprezy mają najczęściej charakter „składkowy” i potrafią być … bardzo dosyć kosztowne.

 

Zaproszenia

 

Czy nazwiska wypisywane na kopertach  z zaproszeniami należy odmieniać?

Zgodnie z zasadami pisowni języka polskiego nazwiska odmienia się, jednak staropolski zwyczaj każe koperty z zaproszeniami adresować nazwiskami nieodmienionymi.

 

W jakiej kolejności należy wręczać gościom zaproszenia?

Zaproszenia wręczamy w następującej kolejności: najbliższa rodzina, rodzice chrzestni, świadkowie, dalsza rodzina, najbliżsi przyjaciele rodziców i młodych na końcu ludzie na których weselach Para Młoda była gośćmi. Dużo ważniejszy jednak od kolejności wręczania jest termin. Nie do przyjęcia jest zapraszanie na ślub, bądź przyjęcie weselne na tydzień lub dwa tygodnie przez planowanym terminem.


 

^ do góry